header-logo.png

Eğitim Detayları

 

Başarı için çalışmak önemlidir, fakat doğru çalışmak daha önemlidir.

Kaptan Hocam ile öğrencilerimiz kalabalık sınıflarda kaybolmamakta, 1-2-3 kişilik özel dersler ile en etkili bir biçimde öğretmenlerimizin öncülüğünde LGS Kurs hazırlık süreçlerini doğru bir şekilde sürdürmektedir. 

Özel Ders Nedir diye sorarsanız hızlıca açıklayalım; özel ders öğrencilerin herhangi bir derste gerekli olan akademik başarıyı gösterememesi halinde ve daha iyi olmayı hedefleme durumlarında özel olarak yapılan bir çalışmadır. Okulda işlenen dersler genel olarak ortalama bir düzeyde anlatıldığı için bazı öğrencilere kolay, bazılarına ise zor gelebilmektedir. Bu yüzden ister istemez öğrencilerin farkı yüzünden bazı öğrenciler konuyu anlamadan geçmek zorunda kalınıyor. İşte bu gibi durumları ortadan kaldıran ve tamamen öğrenciye özel programla öğrencinin seviyesine uygun bir şekilde yapılan birebir eğitime özel ders denilebilir. Ayrıca ders sonrası ödevler testler ile de konunun pekişmesi sağlanır. Tabi bütün bu işlemler öğrenciye özel olarak yapıldığı için kalıcılığı ve verimi çok yüksek olmaktadır. Özel ders faydalı mı diye soruyorsanız eğer özel dersi iyi bir şekilde aldıktan sonra faydası hiç azımsanmayacak kadar fazladır.

Özel ders denince akla gelenler zayıf öğrencilerin özel ders alması gelir ama bu tamamen yanlıştır. Çok iyi öğrenciler de özel ders takviyesi almaktadır. Zaten bu sayede derece yapıyorlar. Çünkü 1 saatlik özel ders yaklaşık 4-5 saatlik okulda işlenen derse denktir. Ayrıca öğretmenin öğrencinin bildiği konuları hızlıca geçip sadece eksik konulara yoğunlaşabilir. Bu yüzden özel ders verimliliği çok yüksektir. Tabi özel dersin verimliliği en fazla öğretmenlere bağlıdır. Bizde Kaptan Hocam olarak hocalarımız en iyi üniversitelerden mezun ve alanında uzmanlaşmış kişilerden oluşmaktadır.

LGS kursu için özel dersin faydaları ve avantajları saymakla bitmez fakat biz yine de belli başlı olan ve kendimizin tecrübe ettiği bazı özel ders faydalarını aşağıda belirttik. Sizde özel ders önemli mi ya da gerekli mi diye düşünüyorsanız bu maddelere bakarak karar verebilirsiniz.

 • Verimli ders çalışmayı öğrenme
 • Ders konusunda daha rahat ve güvende hissetmesi
 • Rahatlıkla anlamadığı konuları ve soruları sorabilmesi
 • Kendine olan öz güvenin artması
 • Başarısız olduğu derslere olan ilginin artması
 • Derslerde ki algılama ve dikkatinin artması
 • Derslere olan ön yargılarının azalması ve bitmesi
 • Akademik başarı oranının artması
 • Özellikle Matematik  gibi ağır konuları daha rahat anlaması gibi birçok özel dersin faydaları vardır. Sizde uzman hocalardan özel ders alarak bu eksiklerinizi giderebilirsiniz.

Şimdi aklınıza gelebilir özel dersin zararları var mı diye. Özel ders eğer doğru kişilerce yapılmadığında hem vakit hem de maddi kayıp olabilir. Bu yüzden özel ders zararları vardır diyebiliriz.

Özel Ders Nasıl Verimli Olur?

Alanında uzman öğretmenlerimiz eğitim ve öğretime yıllarını vermiş ve bazı tecrübeler edinmiştir. Öğrencileri anlayabilen bu eğitmenler diğer meslek gruplarındaki çeşitli eğitmenlerden ayrılırlar. Çünkü akademik olarak özel ders vermek diğer konulardakinden çok farklıdır. Özel dersin amacı uygun fiyat olmalı ve öncelik öğrenciye başarı sağlamasıdır. İlk olarak öğretmenler öğrenciyi tanır ve dersteki başarı seviyesini ölçer. Daha sonra öğrencinin eksik olduğu konuları belirleyerek ona özel ders çalışma programı hazırlar. Öğrenciye soru çözmede farklı yolların yanında ezberlemekten ziyade öğrenciye konunun ana mantığını açıklayarak öğretir. Özel ders sonrasında ise ara ara denemeler yapılarak öğrencinin akademik durumunda ki ilerleme takip edilir. Öğrenciye özel çalışma programı uygulanarak düzenli bir ders planı oluşturulmuş olur. Bu sayede eğitim ve kişisel durumuna birçok olumlu gelişme sağlanır.

Özel derste sadece konu anlatılmaz, ekstra olarak deneme sınavları, seviye testleri ve öğretmenin kendi öğretim stratejileri ile öğrenme kalıcı olarak sağlanır. İşte özel dersin faydaları genel olarak bu şekildedir. Özellikle Matematik özel ders  alıyorsanız öğretmenin çok önemi vardır. O yüzden özellikle Matematikten özel ders alırken hocanızın iyi olmasına özen gösterin. Biz Kaptan Hocam olarak hocalarımız alanında uzman ve öğretim kabiliyetleri iyi değilse kesinlikle çalışmıyoruz. Çünkü özel derste öğretmen faktörü çok önemlidir.

Kaptan Hocam olarak özel derste ve LGS hazırlıkta birçok başarımız tecrübemiz ve referanslarımız vardır. Bizimde tecrübe ettiğimiz özel ders taktilerimizden bazılarını sizlerle paylaşmak istedik. İşte önemli dediğimiz bazı özel ders taktikleri;

 • Öğrencinin yorulduğu zamanlar belirlenir ve öğrenciye özel ders saatler belirlenerek buna göre on dakika olmak üzere mola verilir.
 • En uygun ve verimli saatlerde özel ders uygulayan öğretmen, öğrencinin derse olan algılama kapasitesinin de artmasını sağlar.
 • Öğrencisiyle gerektiğinde bir abi-abla ilişkisi içinde konuşabilir ve onu anlar. Bu sayede sorunlarına çözüm yolları üretmesine yardımcı olur.
 • Ders motivasyonunun yüksek ve daimi olarak olumlu düşünmesi sağlanır.
 • Öğrencinin başarısız durumlarında ümitsizliğe düşmemesini sağlar. Özellikle bu durumun aşılması için özel çaba sarf eder.

Yani kısacası özel ders bir eğitim öğretim aracı değildir. Özel ders alan öğrenci için hem akademik başarısı hem de kişisel durumları için oldukça yararlı bir uygulamadır. Tabi doğru kişiler tarafından doğru özel ders yöntemleri uygulanırsa. Kaptan Hocam olarak hizmet verdiğimiz bütün öğrencilerimizin durumları yakından takip edilir ve hiçbir detay atlanmaz. Bu sayede en çok tercih edilen LGS hazırlık için özel ders merkezi diyebiliriz.

LGS için Özel Ders Gerekli mi Diyorsanız

Neden özel ders bu kadar önemli? Eğer sizde özel ders gerekli mi ya kendim çalışır yaparım diyorsanız okumanızı tavsiye ederiz;

Öğrenciler, okulda veya sınıflarda ki kalabalık ortamında eğitim görmektedir. Bu kalabalık ortamda anlayamadığı konuları kendi başlarına halletmeye çalıştıklarında ise oldukça zorlanmaktadırlar. LGSTYT ve AYT gibi sınavları öğrencilerin uzun zaman boyunca gördükleri konuları içerdiği için, kısa zamanda konuların hepsini tek başlarına çalışmaları yetmiyor. Bu yüzden öğrencilerin özel ders almalarındaki en önemli gereklilik diyebiliriz. Birebir özel ders alan öğrencilerimiz öncelikle eğitmenlerinin yardımıyla hızlı ve verimli ders çalışmayı öğrenmektedir.

Öğrencilerin zorlu merkezi sınav döneminde bol bol soru çözmeleri ve çözülemeyen soruların ise uzman öğretmenle beraber çözülüp kavranması çok önemlidir. Özellikle matematik özel ders almanın faydası burada açığa çıkıyor. Çünkü soru çözmenin amacı, hangi sorularda ve konularda eksiğinin olup olmadığını belirlemesidir. Bu sayede eksiklikler belirlenir uzman bir öğretmenle beraber çözülerek hem eksiklikler belirlenerek giderilir hem de hiç çözmediği bir soru tipini daha öğrenmiş olur. Unutmamak gerekir ki LGSTYT ve AYT gibi sınavlarda soru tiplerinin daha önceden görülmüş ve çözülmesi, sınavda öğrenciye oldukça fayda ve zaman sağlamaktadır.

 

Peki öğrenciler nasıl çalışmalı?

Öğrencilerin büyük çoğunluğu alt sınıflardan itibaren test çözerek ders çalışmaktadır. Sınav sistemine göre hazırlanan bu testler de genellikle bilgiyi ölçmektedir. Bu tip sorular genelde daha alt düzey bilişsel becerileri ölçmektedir. Bilgiyi ölçen test sınavlarında bir konuyu derinlemesine öğrenmenize gerek yoktur, çünkü doğru cevap zaten size verilir amaç yanlışları elemektir. Doğru cevabı bilmeseniz bile yanlış cevapları bilmek yeterli olmaktadır. Bu nedenle öğrenciler konuyu çok iyi öğrenmeye değil bol bol soru çözerek mümkün olduğu kadar fazla sayıda soru çözmeye odaklanırlar, hatta soru çeşitleri ezberlenmeye çalışılır.

LGS’de soruyu doğru anlamak çok önemli, bazı sorularda soruyu anlamak, cevabı bulmaktan daha zor. Bir konuyu bilmek yetmiyor, o bilgiyi doğru yorumlayabilme ve günlük hayata aktarabilme becerisi gerekiyor. Öğrencilerin okuduğu parçaları analiz ve sentez edebilme becerisine sahip olması şart.

Öğrencilerin yeni sınavda başarılı olabilmeleri için yeni sınav sorularına hazırlıklı olmaları gerekir. Bu yıl yapılan LGS sınavında özellikle matematik soruları uzun ve zordu, öğrenciler yetiştirmekte zorlandılar. Öğrenciler, özellikle matematik dersi için yeni soru tarzına alışmadılar, bu da gayet normal, çünkü yıllardır çözdükleri soru tarzı değişti ve buna uyum sağlamak, beynimizi bu sorulara alıştırmak zaman ve emek istiyor.

Bir çok öğrenci yeni tarz matematik sorularını çözemediğinde hayal kırıklığı yaşıyor ve çalışma isteği azalıyor. Sorularda zorlanmanız, öncekine göre daha çok yanlışınız çıkması normal bir durum. Sadece siz değil, tüm öğrenciler yeni nesil soruları çözmekte zorlanıyor. Yeni tarz sorulara alışmak için mantık muhakeme becerilerini ölçen sorulardan çözmeniz gerekir. Bu sorulardan ne kadar çok çözerseniz beyniniz de bu tarz sorulara karşı o kadar gelişecektir. Bu tarz sorulara daha kısa sürede uyum sağlayan öğrenciler avantajlı   olacaktır. Fakat kısa bir sürede hızlı bir ilerleme olmayabilir. Matematik için sabırlı olmak gerekir.

Yeni sistemde sınav “Sayısal (Fen ve Teknoloji, Matematik) ve Sözel Bölümden (Türkçe,İnkılap Tarihi, Din K.,Yabancı Dil) oluşacak. Sözel Bölümde 50 soru için 75 dakika, Sayısal Bölümde 40 soru için 80 dakika süreniz olacak. Sınavda problemi yaşamamak için, test çözerken zamana göre çözmeli ve zamanı verimli kullanma alışkanlığı kazanmalısınız.

1-Her gün kitap okumalısınız,

2-Düzenli olarak ders çalışmalısınız,

3-Günlük tekrar yapmalısınız,

4-Konuları yüzeysel değil, derinlemesine öğrenmelisiniz,

5-Farklı kaynaklardan test çözmelisiniz (mantık ve muhakeme becerilerini ölçen testlerden).

6-Anlaşılmayan konu ya da sorular öğretmen ya da bir bilene sormalısınız,

7-Konuyu iyi anlamadan sadece ezber yapmayın. Konu çalışırken değişik yöntemler (zihin haritası, kodlama v.b.) kullanmalısınız.

8-Unutmamak için, konuları sık sık  tekrar edin.

9-Sınava değil, öğrenmeye odaklanın. İyi öğrenirseniz, zaten sınavda başarılı olursunuz. Ama sınava odaklanırsanız, stres ve kaygıdan iyi öğrenemezsiniz.

10-Başkasıyla değil kendinizle yarışın, hep daha iyi olmaya çalışın.

Eğer sizde çocuğunuzun bu süreci doğru ve etkili bir şekilde tamamlamasını istiyorsanız doğru yerdesiniz. Detaylı bilgi ve randevu için iletişime geçin.

 

 

Diğer Eğitimlerimiz

YKS KURSU

Matematik

LGS KURSU

Fen Bilimleri

Okula Takviye

Edebiyat Özel Ders
Hemen Ara
Whatsapp